The

Best

Add Zone For You

روستای چک چک from ario's blog

چک چک روستایی است که در شهرستان اردکان واقع در استان یزد شده است. چک چک یکی از گرمترین روستاهای یزد به حساب می‌آید که در تابستان دمای روز در آن به 40 درجه میرسد. در روستای چک چک آتشکده مقدسی وجود دارد که عبادتگاه زرتشتیان است. این عبادتگاه در میان زرتشتیان به پیر سبز معروف است. هر ساله این عبادتگاه میزبان زرتشتیان ایرانی و هندی و سایر ملل می‌باشد.در زیر سخره‌ها استراحتگاه‌های سقف‌داری برای اسکان و رفاه زوار ساخته شده است. چک چک مانند غاری است که به دست بشر ساخته شده و دو در بزرگ از جنس برنز دارد. از ویژگی های بارز چک چک چشمه‌ی همیشه جاری آن در دل کوه است. در واقع همیشه آتشکده‌ها در جایی ساخته می‌شدند که آب روان در آن جاری باشد. در فارسی چک چک به معنی چکه میباشد و گفته میشود چک چک از صدای قطره‌های آب گرفته شده که از سقف‌های غار میچکند.


زمین آن پوشیده شده از سنگ مرمر و دیوارها توسط آتش همیشه روشن تیره و کدر شده‌اند. زرتشتیان بر این باورند که چک چک پناهگاه بوده برای نیک بانو دختر یزد گرد سوم آخرین پادشاه ساسانی و آتشکده زرتشت مکانی است که نیک پانو برای همیشه درآن ناپدید شد. شخصی که مسئول روشن نگه داشتن آتش است هیربد نام دارد.

 

در کنار چشمه درخت چنار کهن سالی به چشم میخورد که گفته میشود عصای نیک بانو بوده است. در وسط معب گاه آتش مقدس در سینه‌ی فلزی به شکل گل در حال سوختن است این جا مکانی است برای عبادت زرتشتیان. آنها معتقدند آـش نماد پاکی و زندگی است. زرتشتیان هنگام وارد شدن به آتشکده آداب خواصتی را رعایت میکنند ازجمله اینکه با پای برهنه وارد آتشکده میشوند. مردها کلاه سفید و زن‌ها رو سری سفید و لباس روشن بر تن دارند. زرتشتیان جهان همه ساله از روز 24 تا 28 خرداد ماه در این مکان جمع میشوند. اهورا مزدا را ستایش میکنند  کتاب مقدس خود اوستا را میخوانند و سایر آِیین و رسوم دین زرتشت را بجا می آورند. 


Share:
Previous post     
     Next post
     Blog home

The Wall

No comments
You need to sign in to comment

Post

By ario
Added Aug 17 '20

Tags

Rate

Your rate:
Total: (0 rates)

Archives

Show Your Work Here .Whatsapp 9301837771

Alexa Global Rank 99000

google ranking checker website hit counter

Sales

Manager