The

Best

Add Zone For You

گردنه حیران from ario's blog

زمین در زیر پا و اقیانوس ابر در پیش، نسیم از روبه رو و آفتاب از فراز اینها همه بر حیرانی آدمی گواهی می‌دهد. حیران نام روستایی ییلاقی زیبا و مسافرپذیر در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان است. این روستا از یک سو مشرف به کوه‌هایی با جنگل انبوه است و از سوی دیگر مشرف به دره‌ای نه چندان عمیق که از میانش رود آستارا چای عبور می کند. روستای حیران در 30 کیلومتری غرب شهرستان آستارا به وسعت 2200 هکتار قرار گرفته. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی و شرایط آب و هوایی خاصش یکی از مناطق گردشگری پرطرفدار ایران است.


اینجا آدمی حیران است از هجوم زیبایی، اینجا انتهای مرز زبان و کلمه است، آغاز تصویر و لامسه. جاییکه هیبت و لطافتش را توامان کرده اینجا گردنه حیرت انگیز حیران است. این روستای زیبا که در جاده آستارا به اردبیل قرار گرفته در میانه راه گردنه زیبای حیران است. گردنه حیران مسیری پیچ در پیچ و شگفت انگیز است و به عنوان یکی از راه‌های اصلی ارتباطی اردبیل به گیلان محسوب می‌شود.این گردنه بیشتر مواقع زیر پوششی از مه پنهان شده است. علت اصلی وجود در این منطقه رطوبت بالای هوا به دلیل نزدیکی به دریای خزر است نه ارتفاع زیاد این گردنه. دره‌ها و کوهپایه‌های پوشیده از گیاهان جنگلی و مرتعی، دام‌هایی که در حال چرا هستند و کندوهای عسل چشم اندازی زیبا در برابر چشمان ما ایجاد کرده است. منطقه یران محل کشت محصولات کشاورزی نظیر فندق و ذرت است خوردن بلال تازه و خرید عسل از کارهای مفرح این سفر است. شرایط آب و هوایی معتدل و کوهپایه‌ای باعث شده تا این منطقه مورد توجه زیاد طبیعت دوستان قرار بگیرد به همین خاطر ساخت و ساز بناهای تفریحی و سیاحتی در آن رونق گرفته.


راه اندازی تلکابین حیران موجب توسعه و افزایش بیش از پیش صنعت گردشگری در استان گیلان شده. تلکابین در نقطه‌ای در گردنه حیران قرار گرفته که از طرف شرق به دریای خزر و شهر آستارا از طرف غرب و جنوب به جنگل‌های زیبای فندق لو و از شمال به شهرهای مرزی جمهوری آذربایجان مشرف است. در ابتدا و انتهای مسیر تلکابین هم امکانات رفاهی مثل پیست کارتینگ، هتل و رستوران وجود دارد. برای رسیدن به این منطقه زیبا می‌توانیم به ترتیب از استان اردبیل و یا ستان گیلان استفاده کنیم.مسیر اول: اردبیل، جاده اردبیل-آستارا، بعد از تونل اردبیل، روستای حیران، گردنه زیبای حیران.

مسیر دوم: رشت، آستارا، جاده آستارا-اردبیل، گردنه زیبای حیران. ارتفاعات اطراف روستای حیران که چشمه‌های گوارای آن از شهرت زیادی برخوردار است هر هفته میزبان صدها کوهنورد از استان مختلف است. آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و کوهستانی است بنابراین بهترین فصل سفر به این منطقه بهار و تابستان است اما منظره فوق العاده گردنه در پاییز رنگارنگ هم خیلی دیدنی است.Share:
Previous post     
     Next post
     Blog home

The Wall

No comments
You need to sign in to comment

Post

By ario
Added Aug 18 '20

Tags

Rate

Your rate:
Total: (0 rates)

Archives

Show Your Work Here .Whatsapp 9301837771

Alexa Global Rank 99000

google ranking checker website hit counter

Sales

Manager